top of page

Pozwolenie na broń palną kolekcjonerską dla funkcjonariuszy


Osoby zainteresowane tematyką broni palnej mogą być nieco rozczarowane ilością strzelań programowych oraz amunicji, która przysługuje rocznie funkcjonariuszowi do wystrzelania podczas rzeczonych zajęć. Niemniej, funkcjonariusze, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności strzeleckie we własnym zakresie, mają nieco bardziej ułatwione zadanie aniżeli osoby cywilne. Przyjrzyjmy się drodze jaką musisz przejść jako policjant, aby uzyskać pozwolenie, które uprawnia cię do zakupu broni palnej, amunicji do niej oraz strzelania z niej na strzelnicach w czasie prywatnym, czyli procesie uzyskania pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich.


  1. Na początek zapisujemy się do stowarzyszenia o odpowiednim profilu. Interesują nas stowarzyszenia kolekcjonerów broni. Od władz stowarzyszenia potrzebujemy pisemnego potwierdzenia, z którego wynikać będzie, że jesteśmy członkiem stowarzyszenia.

  2. Realizując obowiązek wynikający z Ustawy o Policji (art.63 ust.3), pisemnie - raportem informujemy komendanta naszej jednostki o fakcie naszej przynależności do stowarzyszenia.

  3. Teraz, należy napisać drugi raport, w którym zawrzemy prośbę o wystawienie zaświadczenia potwierdzającego nasze zatrudnienie w danej jednostce Policji, posiadanie na stanie wyposażenia indywidualnego jednostki służbowej broni palnej oraz jej model i serię. W raporcie nadmieniamy również, iż chcemy uzyskać ksero (z potwierdzeniem zgodności z oryginałem) naszego arkusza wyszkolenia strzeleckiego. Ponadto, zaświadczenie powinno zawierać informację o tym, iż nie jest prowadzone wobec nas żadne postępowanie dyscyplinarne, ani karne. W moim przypadku zaświadczenie o fakcie służby w Policji było wystawiane bezpośrednio przez ,,kadry'' na osobnym druku.

  4. Następnie, piszemy wniosek do Komendanta Wojewódzkiego Policji o udzielenie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich, płacimy opłatę skarbową w wysokości 242 zł oraz kompletujemy wszystkie dokumenty, tj.:

  • wniosek do KWP;

  • zaÅ›wiadczenie uzyskane w macierzystej jednostce dot. m.in. posiadanej broni sÅ‚użbowej;

  • zaÅ›wiadczenie potwierdzajÄ…ce zatrudnienie w danej jednostce Policji;

  • ksero arkusza wyszkolenia strzeleckiego;

  • potwierdzenie przynależnoÅ›ci do stowarzyszenia;

  • potwierdzenie przelewu opÅ‚aty skarbowej

  • fotografiÄ™ 3x4 cm

5. Całość dokumentów można złożyć osobiście w Wydziale Postępowań Administracyjnych właściwej Komendy Wojewódzkiej Policji, bądź wysłać za pośrednictwem poczty.

6. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji administracyjnej chcąc zakupić broń palną musimy zawnioskować dodatkowo o wystawienie tzw. promesy, czyli zaświadczenia uprawniającego do nabycia danego rodzaju i liczby egzemplarzy broni zgodnie z pozwoleniem oraz amunicję do tej broni. Za wydanie jednego zaświadczenia naliczana jest opłata skarbowa w wysokości 17 złotych.

7. Jeśli masz już sejf, bądź szafę spełniającą wymagania S1 oraz otrzymałeś promesę na zakup broni możesz udać się do sklepu celem jej zakupu. Pamiętaj, że zgodnie z przepisami masz 5 dni na jej zarejestrowanie, licząc od dnia nabycia. Rejestracji dokonujemy na podstawie dowodu zakupu w WPA KWP.


UWAGA!


Z uwagi na fakt, iż przedłożyliśmy arkusz wyszkolenia strzeleckiego potwierdzający zaliczenie egzaminu z posługiwania się bronią palną w trakcie szkolenia podstawowego w Szkole Policji, jesteśmy zwolnieni z egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni oraz umiejętności posługiwania się tą bronią.


Co więcej, orzeczenie lekarskie i psychologiczne uzyskaliśmy już na etapie rekrutacji do Policji.



Na etapie starania się o pozwolenie nie jest wymagane posiadanie w miejscu zamieszkania urządzeń spełniających normę S1 - sejf, czy szafę spełniające te kryteria musimy zakupić dopiero, gdy zamierzamy nabyć jednostkę broni palnej, którą będziemy przechowywać w miejscu zamieszkania.



Jak widać, procedura uzyskania broni palnej do celów kolekcjonerskich dla funkcjonariuszy nie należy do trudnych. Zakup własnej broni otwiera drogę do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności posługiwania się bronią. Ułatwia nadto dostęp do wielu ciekawych szkoleń i kursów organizowanych przez wielu mundurowych i cywilnych instruktorów działających na terenie kraju.

Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących starania się o pozwolenie lub potrzebujesz wzorów raportów, bądź wniosków? Zapraszam do kontaktu poprzez wiadomość prywatną na adres e-mail, bądź przez Instagram. :)


bottom of page