top of page

Prolog


Wierzę (przyznaję, że nieco idealistycznie), iż stając przed wyzwaniem jakim jest rozpoczynająca się służba, trzeba się w odpowiedni sposób do niej przygotować. W teorii, merytorycznie przygotować ma szkolenie podstawowe, a wyposażyć za zadanie mają wydziały zaopatrzenia. Praktyka niestety, dzieli funkcjonariuszy na tych, którzy na ulice wychodzą tak, jak danymi środkami pozwolił im na to resort oraz na tych, którzy z własnej inicjatywy doszkalają się i reorganizują swoje wyposażenie - co warto dodać, niejednokrotnie z własnego budżetu.


Bo czy ktokolwiek opierając się na obowiązującym programie szkolenia funkcjonariuszy powiedział kursantowi jaka kabura będzie odpowiednia do użycia w trakcie danych warunków i specyfiki służby? Czy po prostu zaopatrzenie wydało mu taką jaka akurat była na stanie, nie bacząc nawet czy jest prawo, czy lewo ręczny? Czy ktokolwiek opisał funkcjonariuszowi rodzaje kamizelek kuloodpornych, wkładów balistycznych, wskazał sposoby ich prawidłowego noszenia? Czy w 2021 roku, w którym szeroko pojęta medycyna ratownicza, w tym medycyna pola walki stoją na bardzo wysokim poziomie, jakiś policjant otrzymał na indywidualne wyposażenie opaskę uciskową lub dowiedział się od któregoś z wykładowców, instruktorów, czy przełożonych co oznacza skrót IFAK?


Jestem przekonany, że prowadząc ankietę 99.9 % odpowiedzi na powyższe pytania byłoby negatywnych. Ta jedna dziesiąta procenta byłaby niczym innym, jak wyjątkiem potwierdzającym regułę, a mówiąc dokładniej, najpewniej instruktorem, który nie dał się kolokwialnie mówiąc “zabetonować” i prezentuje młodym funkcjonariuszom informacje i techniki oparte na XXI-wiecznych metodach pracy, a nie te wyciągnięte rodem z PRL-u i bezmyślnie przez gros osób powielane.


Na tym blogu, nie będę wymyślał koła na nowo. Jest wielu bardziej doświadczonych, posiadających większą wiedzę i umiejętności ode mnie. Innowacyjne rozwiązania zostawmy im. W tym miejscu natomiast, znajdziecie najważniejsze informacje i problemy dotyczące służby - w szczególności tej prewencyjnej oraz wskazane zostaną wam możliwe do obrania kierunki w których możecie się rozwijać, a mające na celu usprawnić wasze działania jako funkcjonariuszy, poprawić bezpieczeństwo oraz sprawić, że zamykając szafkę po zakończonej służbie poczujecie dumę z dobrze wykonanej roboty...


Drodzy czytelnicy, życzę Wam miłego czytania! Ten blog tworze dla Was, kolegów i koleżanek po fachu oraz dla samego siebie - abyśmy wspólnie mogli podnosić standard oraz bezpieczeństwo pełnionej przez nas służby. W kwestii rodzących się pytań, wątpliwości czy chęci podjęcia dyskusji zachęcam Was do kontaktu.



the rabbit



bottom of page